Pražskou pobočku s datacentrem budoval od píky. Teď jí Petr Štěpánek šéfuje

Dohlíží na každodenní provoz, pečuje o zákazníky a stále vymýšlí, co by se dalo zlepšit. Petr Štěpánek je ředitelem Master DC Praha, které sám pomáhal budovat. I po deseti letech ho jeho práce stále baví. Seznamte se s prvním z našich lidí.

Celý článek


Neogenia: Cloud je skvělý. Pořád přemýšlíme, co bychom do něj ještě přesunuli

Brněnská firma Neogenia už pět let exceluje na poli marketingu. Jsou to inovátoři, kteří se neustále snaží posouvat své odvětví dál, a to zejména využitím moderních technologií. S tím jim nově pomáhá i privátní cloud od Master Internetu a tým našich specialistů, které mají kdykoliv k dispozici.

O tom, jak jsou s novým cloudem spokojení, jak zvládli migraci a co plánují do budoucna, za Neogenii přiblížil její technologický ředitel Jan Šimecký.

Celý článek


Vyšla nová verze Linuxu. Zbavuje se starého systému souborů a zlepšuje síťový kód

Nejznámější open source projekt se přehoupnul do další verze.

Před několika dny vydal Linus Torvalds nový Linux s označením 4.3. Jádro operačního systému se dočkalo mnoha změn.

Celý článek


Jak funguje OpenStack a šest důvodů, proč v něm mít cloud

Ve světě IT existuje mnoho open source projektů a další vznikají denně.

Jen některé z nich se ale vypracují na úroveň, kdy je začnou respektovat i velké mezinárodní firmy a korporace.

Třeba jako Linux, který se z projektu jednoho člověka vyšvihl na systém, který má obrovskou podporu odborníků, laiků a firem. Nedávno jej dokonce začali používat pro některé specifické úkoly i odborníci v prakticky „konkurenční“ firmě, Microsoftu.

Podobně je na tom cloudová platforma OpenStack, která po celém světě pomáhá řídit stále další výpočetní cloudy. Používá ji stále více velkých firem, včetně gigantů typu Intelu či PayPalu. Od některých lidí si vysloužila přezdívku „král cloudu“.

Co to ale vlastně OpenStack je? A jaké jsou jeho hlavní přednosti pro firmy, které by na něm chtěly provozovat cloud?

To vše v článku najdete. A kromě toho ještě šest důvodů, proč si cloud na OpenStacku pořídit.

Celý článek


Postavte se velké vodě: Nejčastějšími DDoS útoky jsou SYN a UDP záplavy

Skutečné záplavy jsou často zničující. Nenechte si podobně poškodit servery.

Klidný týden technického ředitele Adriana Newbyho se měl ten den změnit. Jeho firma poskytuje internetový software jako službu svým zákazníkům. A právě jeden z jejich klientů najednou začal mít problémy.

Servery začaly šílet.

Došlo k nim obrovské množství internetového provozu, které nemohly zvládat bez potíží.

Příznaky byly Newbymu jasné. Šlo o počátek DDoS útoku, distribuovaného úderu snažícího se o znepřístupnění služeb.

Jak se výzvě Newby postavil?

Celý článek


Ďábelské kousky administrátorů: Milionové ztráty, kterým se lze vyhnout

Ten den přišel Walter Powell o svou pozici.

Po letech práce IT manažera pro společnost pomáhající narkomanům v americkém Baltimoru jej šéf propustil.

Powell se rozhodl odejít s pořádnou pompou.

Využil svých technických dovedností a do počítačů organizace Baltimore Substance Abuse Systems vzdáleně nahrál keylogger – software na záznam stisknutých kláves. Tím se dostal k heslům zaměstnanců a především ředitele organizace, který stál za Powellovým vyhazovem.

Následující měsíc byl pro společnost známou pod zkratkou BSAS plný nesmírně zajímavých událostí.

Celý článek


Neztraťte se při výběru cloudu. Devět otázek, které chcete poskytovateli položit

Přál bych si, aby mě tohle napadlo před pěti minutami.

Zná to asi každý. Ty nejlepší otázky a odpovědi nám často přijdou na mysl až dávno poté, co jsme je tolik potřebovali. Někdy má třeba soused tak stupidní otázku, až se na souvislou, natož pak stručnou a výstižnou odpověď nezmůžete. Jindy vás třeba nepříjemné prostředí úřadu a dlouhé čekání ve frontě vyvede z míry natolik, že zapomenete některé z otázek, které jste chtěli s úředníky probrat.

Když jde o každodenní interakci mezi lidmi, ještě se nic moc neděje. Sousedovi to vysvětlíte příště a na úřad buď půjdete znovu, nebo tam jen zavoláte. Když se ale jedná o něco důležitého, je dobré mít munici předem připravenou.

A právě jedním z nejdůležitějších kroků, které dnes firma může učinit, je rozhodnutí o přechodu do cloudu. Při vyjednávání o této relativně nové technologii je možné zabývat se spoustou různých faktorů. Abyste se v jejich množství neztratili, přinášíme vám přehled devíti otázek, které je dobré při vybírání toho pravého poskytovatele položit.

Celý článek


Jak zlepšit bezpečnost? Tři způsoby, jak se naučíte myslet jako hacker

Hackování je špatné.

Tento názor stále mezi většinou lidí převládá. A mnoho médií tuto představu posiluje.

Ve skutečnosti tomu tak ale není. Hackování samo o sobě špatné není a lidé, kteří ho ovládají, nejsou všichni zločinci. V tom se podobá otevírání zámků – schopnost sama o sobě není škodlivá, v rukou zámečníka nebo hasiče zachraňujícího lidi ze zamčeného hořícího bytu je naopak pozitivní. Až v rukou zločince může vést ke krádežím.

Vy můžete hackování využít pozitivně a konstruktivně.

Celý článek


Katastrofy vyřadí z provozu až polovinu datacenter. Existuje způsob, jak data ochránit

Datacentra často podléhají požárům. Někdy i výbuchům.

Záplava pronikla všude. Přízemí i sklep s palivem pro generátory byly pod vodou. Byla to katastrofa. „Vůbec jsme tenkrát nečekali, že by bouře naše datacentrum nějak významně zasáhla,“ řekl s odstupem roku viceprezident společnosti Peer 1 Ryan Murphey. Na hurikán Sandy mířící na americký New York se nijak zvlášť nepřipravovali. V datacentru zůstali jen dva zaměstnanci. „Mysleli jsme, že přinejhorším ztratíme přívod energie, takže budou muset zapnout generátory,“ dodal Murphey.

Servery v druhém patře přečkaly bouři v pořádku.

Voda ale zaplavila podzemní patro, kde se nacházely nádrže paliva a pumpy, které ho čerpaly k generátorům v sedmnáctém podlaží budovy. Bouře tedy vyřadila nejen přívod energie z elektrické sítě, ale také jejich záložní napájecí systém. „Generátory fungovaly, ale palivo jim rychle docházelo,“ upřesnil Murphey. Jejich spotřeba byla totiž příliš velká na to, aby ji stačila pokrýt malá záložní nádrž v jejich patře.

Katastrofa tehdy vedla k jednomu z nejzajímavějších příběhů z datacenter z poslední doby.

Celý článek


Stínové IT: Když uživatelé chtějí rozhodovat o svých aplikacích

Každý chce v něčem excelovat.

Ať už ve sportu, hrách nebo v práci, mnoho lidí má v sobě dávku soutěživosti, která je žene k lepším a lepším výkonům. V práci existuje mnoho důvodů, proč se snažit o co nejlepší výsledky. Uznání nadřízených a kolegů či kolegyň, zvýšení platu nebo třeba možnost získat lepší práci, to všechno nás může motivovat k odvádění co nejlepší práce.

Co ale dělat, když lidem stojí v cestě umělá omezení?

Právě takové dilema řeší mnoho zaměstnanců po celém světě. V rozletu za lepšími pracovními výsledky nebo prostě jen vyšší efektivitou či příjemností jejich každodenní práce je brzdí nařízení firemního IT.

I když má uživatel pocit, že nějaký konkrétní program by mu mohl práci usnadnit, na firemní počítač ho nedostane. Instalace aplikací blokují omezená oprávnění, která se pak uživatelé snaží obcházet. Takové chování odborníci označují jako shadow IT, česky stínové IT.

Celý článek


Hodí se SSD do serverů? Srovnání výhod a nevýhod oproti klasickým diskům, část druhá

SSD mají oproti klasickým pevným diskům několik výhod. Vyplatí se je ale použít do serveru?

Nová technologie ukládání dat SSD (anglicky solid-state drive) je velmi lákává. Je rychlejší, lehčí a odolnější. Je ale vhodné ji nasadit do serverů? Tuto otázku se snaží zodpovědět náš dvoudílný seriál. V druhém dílu se zaměříme na aspekty ceny, energetické spotřeby a to, jak by se situace mohla proměnit do budoucna. První část srovnání si můžete přečíst zde na Master blogu.

Celý článek


E-mailového spamu ubývá. Útočníci přecházejí na sociální sítě

Více nevyžádané pošty v posledních letech možná dorazí spíše do klasických poštovních schránek než do našich e-mailů.

Jsem princ z Nigérie a potřebuji číslo vašeho bankovního účtu i s pinem. Vydělejte si deset tisíc dolarů za hodinu. Anebo třeba jen krátce: „Levná viagra“. Takových zpráv dostáváme stále méně. A to je dobře. Spam, nebo také nevyžádaná pošta, už v minulosti napálil mnoho lidí, do budoucna bude ale jejich počet dál klesat. Útočníci totiž opouštějí e-maily jako komunikační kanál a v důsledku toho spamu ubývá.

Celý článek


Hodí se SSD do serverů? Srovnání výhod a nevýhod oproti klasickým diskům, část první

Klasický pevný disk po odstranění krytu. Hodí se ještě do serverů, nebo už je mají nahradit SSD?

Diskům s magnetickými plotnami odzvonilo. Jsou pomalé, citlivé na to, jak se s nimi zachází a jejich oprava je napůl alchymie, napůl čarodějnictví – kterou jinou počítačovou komponentu může spravit stejně tak pečení v troubě jako zmražení v lednici? Měli bychom se jich zbavit.

Ve všech možnostech využití je nahradí nová technologie zvaná solid state drive neboli SSD, která je mnohonásobně rychlejší, novější, lepší.

Ale není to jen snaha marketingu prodat novou technologii?

Přečtěte si první ze dvou dílů našeho seriálu o výhodách a nevýhodách SSD oproti klasickým diskům. V prvním díle tuto novou technologii představíme a podíváme se na dva její aspekty – rychlost a kapacitu.

Celý článek


DDoS útoků na servery přibývá. Jejich správci se musí mít na pozoru

Servery v poslední době odolávají stále častějším a silnějším DDoS útokům.

Internet je zase o trochu nebezpečnější.

Vyplývá to ze studií několika bezpečnostních firem, které přišly s podobnými výsledky. V poslední době podle nich přibývá takzvaných distributed denial of service neboli DDoS útoků, kterými útočníci napadají servery a znepřístupňují je legitimním uživatelům.

Při nich jsou servery a další prvky na sítích zahlceny obrovským množstvím požadavků, které je mohou zpomalit nebo přímo shodit. V případě distribuovaného útoku tyto požadavky přicházejí z různých míst internetu zároveň s různými průvodními informacemi, a je proto obtížné je odlišit od požadavků běžných uživatelů. Regulérní požadavky k serveru kvůli zahlcení ani vůbec nemusí dojít – DDoS útok takříkajíc „ucpe trubky“.

Boj s DDoS není jednoduchý.

Toho si jsou samozřejmě vědomi i sami zločinci, proto je používají stále více.

Celý článek


5 nejčastějších obav z cloudu (a jak se přes ně přenést)

Každý se něčeho bojíme.

Máme strach, že se něco stane našim milovaným, strach z nedostatku peněz, někdo možná z klaunů nebo třeba jen tmy. Při každodenním rozhodování nám strach může pomoci, při ovlivňování chodu firmy je ale lepší se proti strachu obrnit. Zejména pak tehdy, když se má rozhodovat o přijetí nové technologie, která může váš byznys pozvednout o kus výše.

Pro mnoho lidi je stále technologickým strašákem cloud. Slyší o něm ostatní mluvit, používat ho a chválit, ale sami přechod nezvažují. Možná rozumně, cloud nemusí být správným řešením naprosto pro každého, záleží na konkrétní situaci.

Může však spoustu firem posunout dál, zvýšit efektivitu práce a ušetřit peníze a čas. Ale jako ze všeho nového je možné z něj mít ještě trochu zbytečných obav. Pokud k takovým lidem sami patříte, projděte si náš seznam nejčastějších obav z cloudu a rady, jak se přes ně přenést.

Celý článek


Co je to flexibilita cloudu a jak ušetří vaší firmě peníze

„Ušetříte peníze.“

Tato věta dříve nebo později zazní v každém výčtu výhod cloudu. Přechod od standardních firemních serverů a procesů do cloudu přináší spoustu kladů, ale právě úspora je pro mnoho lidí a firem pochopitelně nejzajímavější.

Jak ale cloud šetří peníze? Může za to především jeden faktor – flexibilita, někdy nazývaná elasticita. Pojďme si tedy popsat, o co vlastně jde a jak vám pomůže ušetřit.

Celý článek


Jak funguje free cooling datacenter a proč je geniální

Nejlepší věci v životě jsou zdarma.

Za spoustu důležitých záležitostí ale musíme platit. O to bolestivější je, když platíme navíc zbytečně.

Free cooling, nebo česky volné chlazení datacenter, je prakticky zdarma. A v porovnání s ním vypadá placení za klasické kompresorové chlazení úplně zbytečně. Ale pěkně popořádku:

Chlad je klíčový. Bez chlazení by třeba datacentra IBM v severní Itálii byla stejně horká jako trouby na pizzu ve firemní kantýně. Jak ale servery neupéct a zároveň firmu nezruinovat? Právě pomocí technologie free cooling, takzvaného volného chlazení.

Celý článek


Správné místo pro vaše data

NAŠE DATACENTRA NALEZNETE V PRAZE I V BRNĚ