V Kanicích u Brna vznikne nové specializované datové centrum pro umělou inteligenci. MasterDC ho uvede do provozu na podzim roku 2026 ve vojenském areálu, jehož součástí jsou i telekomunikační protiatomové kryty. Lokalita je tak unikátní především úrovní zabezpečení.
V Brně se v listopadu začne pracovat na specializovaném datovém centru, které má podpořit AI na Moravě i v celé ČR. Oznámili to zástupci investora, společnosti MasterDC, na veletrhu Innovation Week. Centrum vznikne rekonstrukcí existujícího areálu v Kanicích u Brna. Sloužit prvním zájemcům bude již za rok.
„Vybudování výkonného AI datacentra by trvalo roky. Díky našemu vlastnictví areálu v Kanicích ho můžeme spustit v řádu měsíců. Pro expanzi v tomto místě jsme se rozhodli na základě klíčových parametrů lokality. Těmi jsou bezpečnost a šetrnost výstavby s minimálními zásahy do lokality,“ popisuje Karel Diviš, obchodní ředitel společnosti MasterDC, která centrum staví.
AI datacentrum spojí ČR se Silicon Europe
AI Datové centrum získalo logistickou nefinanční podporu MPO, Jihomoravského kraje a města Brna, projekt může přinést do regionu zásadní inovace a nové pracovní příležitosti.
Nové centrum má posílit znalostní a inovační základnu regionu, kompetence České republiky v oblasti AI.
„Czech National Semiconductor Cluster podporuje novou kompetenci, kterou reprezentuje záměr MasterDC, neboť může pomoci nejen našim akademickým, ale také průmyslovým členům ve vývoji a výzkumu nových technologií a návrhu čipů,“ říká Stanislav Černý, president Czech National Semiconductor Cluster.