Proč je Elasticsearch oblíbený?
Rychlé vyhledávání
Díky používání speciální datové struktury (tzv. invertovaný index) umožňuje fulltextové vyhledávání takřka v reálném čase.
Jednoduché REST API
REST API lze využít k mnoha úkolům, jako je například kontrola stavu clusteru nebo provádění vyhledávacích operací podle indexu.
Práce s velkým objemem dat
Distribuovaná povaha nástroje Elasticsearch umožňuje škálovat klidně i stovky až tisíce serverů a zpracovávat petabajty dat.
Vysoká dostupnost
Elasticsearch rozpoznává a vyřazuje vadné uzly v clusteru. Následně data rozdělí mezi zbylé uzly tak, aby byla co nejvíce dostupná.
Jak Elasticsearch funguje?
Poradíme vám, jak na Elasticsearch
Potřebujete poradit s implementací, nastavením nebo konfigurací nástroje Elasticsearch nebo Elastic Stack? Dejte nám vědět. Elasticsearch i Elastic Stack používáme denně a umíme ho vyladit tak, aby fungoval přesně jak potřebujete.
K čemu se Elasticsearch využívá?
- Vyhledávání v aplikacích
- Vyhledávání na webových stránkách
- Vyhledávání v podnikových systémech
- Analýza logů
- Monitoring výkonu aplikací
- Monitoring infrastruktury a kontejnerů
- Analýzy a vizualizace geoprostorových dat
- Analytika zabezpečení
- Obchodní analytika
Elasticsearch jako unifikovaný vyhledávač různorodých dat
Elasticsearch přijímá data z nejrůznějších zdrojů, jakou jsou třeba webové aplikace, logy nebo informace ohledně infrastruktury. Nezpracovaná data Elasticsearch analyzuje a převádí do normalizované podoby, aby mohla být indexována. Následně je v nich možné vyhledávat, analyzovat je a získávat komplexní přehledy a souhrny dat.
Pokročilé nástroje
Elastic index
Elasticsearch index je označení pro několik prvků, které jsou navzájem propojeny a jsou uložené jako dokument JSON. Ke každému z dokumentů se pak vztahuje určitá sada klíčů, které ho charakterizují. Tyto klíče mají podobu číselných nebo booleovských hodnot, textového řetězce, geolokace atd.
Elastic Stack (ELK Stack)
Elastic Stack bývá také označován jako ELK Stack podle začátečních písmen třech svých součástí, kterými jsou Elasticsearch, Logstash a Kibana. Zatímco Elasticsearch pracuje se získanými daty, Logstash zajišťuje agregaci a zpracování dat na straně serveru.
Díky tomu je možné přijímat data z více zdrojů současně a obohacovat je ještě před indexací v Elasticsearchi. Kibana zase zajišťuje lepší vizualizaci a správu dat. Umožňuje tak vytvářet nejen běžné grafy a histogramy, ale i dynamické infografiky nebo třeba mapy s vizualizací geoprostorových dat.