CEPH – Logo

Technologie

Ceph

Škálovatelné a spolehlivé řešení pro ukládání dat v clusteru

Ceph je open source software, který se používá k replikaci dat v clusterech. Ceph se řadí mezi disková pole typu SAN. Souborový systém se tak vytváří až na klientském serveru.  

Jak Ceph funguje

Ceph podle svého algoritmu CRUSH rozděluje a replikuje data do různých úložišť. V případě výpadku jednoho úložiště automaticky identifikuje zasažená data a vytvoří novou replikaci tak, aby existoval požadovaný počet kopií. Ten je dán tzv. replikačním faktorem, který udává kolikrát budou data zálohována. Velkou výhodou je, že se tento faktor dá měnit i za běhu, Ceph pak automaticky vytvoří potřebné kopie i pro již uložená data.

Proč používáme Ceph?

Ceph zvyšuje výkon

Zajišťuje rovnoměrné rozložení dat a stabilizuje výkon v rámci clusteru

Možnost změn i za běhu

Široké možnosti konfigurace a možnost změn bez nutnosti odstavení clusteru

Bez nutnosti metadat

Ceph nevyžaduje metadata, která snižují výkonost a zvyšují riziko nepřístupnosti dat

Customizované nastavení

Nastavit lze třeba počet replikací nebo která data budou dostupná z SSD

Automatická reakce vůči chybám

Okamžitá reakce na výpadek úložiště a další chyby zajišťuje vysokou dostupnost dat

Víte, že...

Ceph původně vznikl jako dizertační práce? Postupně se z něj však stal projekt, za nímž stojí silná komunita, která zahrnuje zástupce významných IT firem a organizací, jako jsou například Cisco, SanDisk, Intel nebo RedHat. 

Administrátor MasterDC, který rozumí platformě CEPH

Proč řešit Ceph s námi?

 • Infrastruktura na míru

  Aby Ceph fungoval tak, jak má, je tomu nutné přizpůsobit a nachystat infrastrukturu. Jako datacentrum můžeme nabídnout celou škálu možných řešení, s kterými dostanete z technologie Ceph maximum.

 • 5 let zkušeností s Cephem

  Technologii Ceph používáme již dlouho ke stavbě privátních řešení, Kubernetes clusterů nebo jako backend pro naše mobilní aplikace. Umíme tak navrhnout vhodné řešení pro konkrétní potřeby zákazníka.

 • Vysokorychlostní síť

  Konektivitu v Masteru zajišťujeme vysoce redundantníRedundanceRedundance znamená nadbytek oproti nezbytně nutnému. V IT nejčastěji jako zdvojení HW/datvíce síti, která stojí na technologiích společnosti Cisco a využívá sítě Telia. Poradíme si tak i s vysokými nároky na vysoce dostupné clustery.

 • Vysoká durabilita dat

  Technologie Ceph automaticky identifikuje poškozenou zálohu a vytváří novou replikaci. Díky tomu jsou data vždy konzistentní a storage je vhodná i pro dlouhodobé skladování dat.

Ceph storage

Ceph storage

Kromě Cephu na míru poskytujeme také sdílený Ceph Storage s vysokou durabilitou dat. Celé úložiště je vytvořené minimálně z 8 uzlů s konektivitou 40 Gbps a možností API k Amazon S3. Nemusíte si tak sestavovat celý Ceph storage od nuly a platíte jen za vyhrazené GB.

Chtěli byste Ceph na míru? Napište nám