Ansible – Logo

Technologie

Ansible

Šetřete čas administrátorů automatizací údržby serverů a počítačů

Ansible je open-source platforma určená k automatizaci správy velkého množství počítačových nebo serverových uzlů. Od roku 2015 patří Ansible společnosti RedHat.  

Instalace softwaru a vícevrstvých aplikací

Ansible dovoluje instalovat a konfigurovat software nebo vícevrstvé aplikace na mnoha počítačích nebo serverech najednou. Stačí napsat Ansible playbook k instalaci a konfiguraci softwaru na všech uzlech a následně spustit playbook z řídící jednotky.

Orchestrace při nasazování aplikací

Automatizovat nasazování aplikací je s Ansiblem snadné. V playbooku lze totiž definovat všechny operace týkající se například databází, sítí nebo úložišť. Tento playbook je pak možné použít při každém dalším nasazování.

Automatické zabezpečení uzlů

Stejně jako při nasazování aplikací je možné vytvořit playbook k zabezpečení všech počítačů a serverů. Ansible tak umožňuje definovat Firewall brány, zakázat přístup některým uživatelům nebo stanovit další bezpečnostní zásady.

Jak Ansible funguje?

Víte, že...

… název “Ansible” byl poprvé použit v románu Rocannonův svět od spisovatelky Ursuly K. Le Guinové? Jednalo se o označení pro komunikační zařízení umožňující přenos nadsvětelnou rychlostí.  

Architektura Ansiblu

Ansible moduly

Moduly jsou v podstatě jednoduché skripty vysílány z řídící jednotky do požadovaných uzlů, kde vykonávají příkazy definované v playbooku . 

Pluginy a API

Ansible nabízí celou řadu pluginů, které rozšiřují jeho funkce. K dispozici jsou také nejrůznější API, které umožňují přidat vlastní specifické rozšíření.

Inventáře uzlů

Součástí jsou také inventáře všech zařízení s Ansiblem včetně jejich IP adres. Snadno tak lze vybrat seznam uzlů, u kterých bude prováděna akce.

Playbooky

Playbooky obsahují instrukce k jednotlivým požadovaným úkolům a píšou se v jazyce YAML, který je čitelný nejen pro stroje, ale i pro člověka.

Schéma architektury technologie Ansible

Pomůžeme s nasazením i playbooky

Tomáš Mašija

Obchod Brno

Tomáš Mašija

+420 777 919 800

Obchod Praha

Pavel Makel

+420 773 919 300