Ochrana osobních údajů je důležitá

Case study

Nová zelená úsporám: Cloud

Cloud hosting je vhodnou volbu i pro časově omezený dotační program, který musí být připravený na prvotní nápor tisícovek žadatelů.

Tým administrátorů řeší problém.

Problém

Klíčová aplikace programu Státního fondu životního prostředí Nová zelená úsporám měla být podle původních plánů umístěna na samostatném dedikovaném serveru zadavatele. Takový server by ale nesplňoval požadavky na vysoký výkon, dostupnost a snadnou škálovatelnost. Aplikace pro podání žádostí v časově omezeném programu totiž musí být schopna obsloužit až deset tisíc návštěvníků v jeden okamžik. A pokud bude potřeba, tak i více. „Prioritou byl v podstatě neomezený výkon, který nám mohl nabídnout pouze cloud,“ říká Eduard Hlava ze společnosti Neternity.cz, jež aplikaci pro státní fond vyrobila a dodala.

Dotační program Státního fondu životního prostředí Nová zelená úsporám se zaměřuje především na zateplení rodinných domů, výměnu oken a další. Majitelé rodinných domů mohou získat až 55% podporu na zateplení rodinného domu. Na nové ekologické zdroje mohou dostat dokonce 75% dotaci. Čím víc způsobů úspory energií žadatel provede, tím vyšší podporu získá. Žadatelům je od 1. dubna 2014 k dispozici celková suma ve výši 1,9 miliardy Kč a poběží do vyčerpání, nejpozději však do 31. října tohoto roku.

Technický ředitel Martin Žídek

Řešení

Administrátoři MasterDC zajistili zprovoznění virtuálního serveru v cloudu a umožnili tak společnosti Neternity.cz provést testovací provoz aplikace před startem sběru žádostí. Plný provoz virtuálního serveru pak od počátku monitorují a upravují konfiguraci dle reálného stavu. Primární nápor žadatelů o dotace tak Nová zelená úsporám díky cloudu ustála bez potíží, což by jí žádný dedikovaný server nemohl zaručit.

„Cloud hosting od MasterDC jsme zvolili jednak díky všeobecnému povědomí o kvalitě vaší služby datového centra a technických informacích o nabízeném řešení, ale zejména též kvůli nadstandardnímu přístupu a rychlosti při řešení našich požadavků.“ Eduard Hlava, Neternity.cz, za projekt aplikace Nová zelená úsporám