GlusterFS – Logo

Technologie

GlusterFS

Spolehlivá platforma pro tvorbu objemných clusterových úložišť

GlusterFS je open source síťový souborový systém (NAS), který umožňuje vytvářet rozsáhlá clusterová úložiště s různými vlastnostmi.

Proč GlusterFS používáme?

Vysoký výkon a rychlost

Technologie GlusterFS eliminuje metadata, což výrazně zvyšuje výkon a rychlost celého úložiště.

Škálování a elasticita

GlusterFS se snadno přizpůsobí změnám v objemu dat, poradí si i s kapacitou v řádech petabajtů.

Uživatelská komunita

Open-source komunita GlusterFS neustále inovuje a sami uživatelé mohou dávat návrhy na vylepšení.

Ikonka

GlusterFS a jeho architektura

Elementárním prvkem architektury GlusterFS jsou cihly (bricks). Ty jsou ukládány na jednotlivých serverech, přičemž na jednom serveru jich může být více. Cihly jsou posléze organizovány do svazků, které pak fungují jako běžný souborový systém dostupný přes NFS (Network File System) nebo GlusterFS protokol.

Základní typy svazků GlusteruFS

S pomocí GlusterFS je možné vytvářet tři základní druhy svazků, které lze vzájemně kombinovat. Často se například používají distribuované replikované svazky, které využívají více serverů, na kterých se data replikují.

Distribuovaný svazek

V distribuovaném svazku jsou data ukládána na úrovni celých souborů. Jeden soubor tak bude kompletně v jedné určité cihle. Jedna cihla však může obsahovat více souborů.

GlusterFS - Distribuovaný svazek

Replikovaný svazek

Jeden soubor se jako celek replikuje do více cihel. Cihly sice mohou být na jednom serveru, pro větší bezpečnost je však vhodné soubor replikovat do cihel na různých serverech.

GlusterFS–Replikovaný svazek

Rozptýlený svazek

Soubor se neukládá v celku, ale po částech, které se rozdělí do všech cihel, které jsou součástí daného svazku. Při čtení souboru se tak zátěž rovnoměrně rozdělí mezi všechny cihly.

GlusterFS – Rozptýlený svazek
Technologii GlusterFS využíváme u externích Storage

Technologii GlusterFS využíváme u externích Storage

Spojením moderního hardwaru z našich datacenter a technologie GlusterFS vytváříme vysoce dostupné a výkonné externí úložiště dat. Díky letitým zkušenostem umíme také poradit při instalaci a konfiguraci GlusteruFS.

Chcete poradit s GlusterFS?

Volejte +420 515 919 805 nebo nám napište