Hodí se SSD do serverů? Srovnání výhod a nevýhod oproti klasickým diskům, část druhá

Nová technologie ukládání dat SSD (anglicky solid-state drive) je velmi lákává. Je rychlejší, lehčí a odolnější. Je ale vhodné ji nasadit do serverů? Tuto otázku se snaží zodpovědět náš dvoudílný seriál. V druhém dílu se zaměříme na aspekty ceny, energetické spotřeby a to, jak by se situace mohla proměnit do budoucna. První část srovnání si můžete přečíst zde na Master blogu.

Vyndávání SSD disku ze základní desky
JIŘÍ HANÁK
  • JIŘÍ HANÁK

  • 01. 10. 2015
  • 7 min čtení
Zkopirovat do schránky

Malá poznámka na začátek – článek je z roku 2015 a mnoho věcí už tak docela neplatí. Vývoj disků šel totiž kupředu obrovskou rychlostí. Pokud vás zajímá, jaké jsou u disků aktuální trendy roku 2019 přečtěte si náš nový článek SSD disky do serverů: jaké jsou aktuální trendy?

Gigabajt SSD je až sedmkrát dražší než gigabajt HDD

V předchozím dílu už toto téma trochu vystrkovalo růžky, nyní je načase ho probrat podrobně. Cena je totiž stále ještě faktorem, který ovlivňuje, zda do serveru SSD použít, či nikoliv.

Při porovnávání technologií pamětí je praktické využít přepočtu na cenu za gigabajt. Lze díky tomu snadno srovnat jak jednotlivé disky, tak technologie.

V ceně stále ještě kralují klasické plotnové disky. Za jeden gigabajt u nich zákazník zaplatí v průměru asi 5 centů amerického dolaru, tedy v přepočtu zhruba jednu korunu a dvacet haléřů. U disků z enterprise edic je cena zhruba dvojnásobná.

Za rychlé SSD je nutné zaplatit asi osmkrát více. Podle posledních průzkumů ty nejlevnější začínají na 35 amerických centech za gigabajt, v přepočtu osm korun a čtyřicet haléřů. Průměrná cena je o trochu vyšší – přes devět korun.

  HDD HDD Enterprise SSD
USD/GB 0,05 0,10 0,37
Kč/GB 1,27 2,51 9,10

Orientační ceny za gigabajt kapacity v korunách a dolarech. Zatím jsou mnohem příznivější u plotnových disků.

Tady stále klasické plotnové disky vedou. Do budoucna experti přitom předpovídají, že ještě ceny dále klesnou – v následujících pěti letech se možná dostanou až k jednomu centu za gigabajt.

Částky nutné k pořízení SSD pravděpodobně klesnou také, ale rozhodně ne na úroveň jejich plotnových kolegů.

Pro vlastníka serveru může být tento faktor velmi limitující, zejména pokud musí operovat s omezeným rozpočtem – což je třeba pro většinu IT odborníků ve firmách smutná realita.

V ceně tedy HDD vedou a v nejbližší budoucnosti to tak zůstane.

 

Chcete virtuální server běžící na SSD discích?

U MasterDC si můžete vybrat virtuální server, který běží kompletně na moderních SSD discích – stačí si v konfigurátoru zvolit žádanou variantu. Pro virtualizaci používáme technologie Proxmox (KVM) a Hyper-V.

VPS s SSD disky

Mají nižší spotřebu, ale nezaplatí to vyšší kupní cenu

Pořizovací cenu je nutné platit pouze jednou. Možná důležitější jsou náklady na provoz. U obou typů úložišť je tvoří jen náklady na spotřebovanou elektřinu. Výrobci SSD se honosí tím, že přechodem na SSD je možné i navzdory vyšší pořizovací ceně ušetřit, protože spotřebují méně energie.

Pravdu mají v druhém tvrzení. V kategorii energetických nároků s přehledem vítězí SSD. Spotřebují mezi 2 a 3 Watty, kdežto pevné disky od 6,5 do 9 Wattů.

Je to ale dost velká úspora na to, aby se vyplatilo velkému datacentru osázet místo pevných disků flashové?

Stejnou otázku si položil i architekt cloudu Rackspace Adrian Otto a zkusil vypočítat, jestli by se SSD po nějaké době vzhledem k vysoké pořizovací ceně zaplatily.

Zjistil, že nikoliv. Částka ušetřená za elektřinu za pět let provozu SSD by nevyvážila velkou vstupní investici. A to přesto, že porovnal spotřebu SSD a HDD při plném i nulovém vytížení a zjistil, že v typické zátěži datacentra mohou být SSD více než pětkrát energeticky efektivnější než pevné disky. Vzhledem k vysoké pořizovací ceně a předpokládané životnosti by se však SSD velkému datacentru nevyplatily, dokud by je nešlo nakoupit za 62 dolarů a méně, tedy pod 1500 korun. Za takovou cenu ale k dostání nejsou a nejspíš v příštích pěti letech v rozumných kapacitách ani nebudou.

Za současných cen se tak stále ještě vyplatí spíše plotnové disky.

Podle Otta existuje jediná situace, kdy se může finančně vyplatit přejít na SSD. Může nastat tehdy, kdy datacentru plnému serverů přestává stačit chladicí systém. Místo rozšiřování infrastruktury se může vyplatit vyměnit některé ze stávajících disků za flashové. Díky nižší spotřebě energie a nižšímu vyprodukovanému teplu nároky na chlazení klesnou. Teoreticky pak bude možné přidat další servery bez výměny či zlepšení chladicího systému.

Co čekat od SSD do budoucna? Hlavně růst kapacit

Jak se situace kolem SSD vyvine do budoucna? Řada odborníků pronáší předpovědi, které se mnohdy diametrálně odlišují.

A tak zatímco jedni tvrdí, že ceny SSD spadnou až na úroveň plotnových disků, jiní předpokládají, že ceny se udrží prakticky na stejné hladině, kde jsou nyní.

Pravda bude jako vždy někde uprostřed.

Ceny SSD pravděpodobně poněkud klesnou, stejně tak je ale očekáván pokles cen HDD.

Kapacita SSD naopak poroste. Už nyní pracují odborníci třeba na flash discích, které by využívaly takzvanou 3D technologii – jednotlivé buňky, kam disk ukládá bity, se při výrobě vrství na sebe také vertikálně, což zásadně zvedne kapacitu. Podle prvních informací plánuje třeba SanDisk vydat příští rok 12 TB flash disk, a to právě díky 3D postupům.

Bobtnat bude ale také místo na pevných discích. Vymýšlení stále nových přístupů, jako je třeba plnění pevných disků heliem, které sníží tření a umožní do stejného prostoru uložit více ploten, zaručuje, že kapacita HDD se bude i nadále relativně svižně zvyšovat.

Částky za gigabajt úložiště u obou technologií tak pravděpodobně poklesnou, což je určitě dobrá zpráva. Jak ale varují redaktoři z britského webu The Register, pokles cen SSD by mohl narazit na překážku. Tou jsou nedostatečné výrobní kapacity. Na světě existuje pouze omezené množství linek na výrobu flash disků. Darren Thomas, jeden z čelních představitelů firmy Micron zabývající se výrobou disků, v červnu řekl, že nyní všechny tyto linky dokáží pokrýt pouze 4 procenta celkové poptávky po úložné kapacitě. Kdyby se všechny linky na disky přeměnily k výrobě SSD, pokryly by 12 procent poptávky. Prognózy o tom, že většina datacenter na světě přejde během následujících let čistě na SSD, jsou tedy přitažené za vlasy. Nejdříve je nutné vybudovat infrastrukturu, která by takové množství disků dokázala vůbec vyrobit, což by podle redaktorů stálo astronomické částky.

Vyplatí se nyní přejít na SSD? Ano i ne

Ve svých dvou dílech tento seriál shrnul zásadní faktory, které by mohly hovořit pro a proti adopci SSD do serverů a datacenter.

Jaký je tedy konečný verdikt?

Pokud nejsou peníze překážkou, není nad čím přemýšlet. SSD pomůže serveru svou bleskovou rychlostí a nižší tvorba tepla sníží nároky na chlazení. Kapacitou sice trochu zaostávají za plotnovými disky, to lze ale většinou vyřešit přidáním dalších disků.

Pokud je rychlost prioritou, ale financí je omezené množství, je určitě vhodné SSD zvážit alespoň pro ta nejčastěji přistupovaná data. Nižší serverové úrovně je možné stále kvalitně obsloužit klasickými plotnovými disky.

Jestli jsou finance velmi omezené, s přechodem na SSD je možné ještě chvíli počkat. Ceny by měly ještě klesnout k bodu, kdy se přechod vyplatí více.

U každého serveru je přitom vhodné zvážit, zda je pro něj na této úrovni rychlost přístupu k datům opravdu tak důležitá. Nejčastěji nahrávaná data ji využijí, na zálohování nebo archivování SSD asi nejsou potřeba.

Lepší možností může ale být využití pronájmu serveru vybaveného SSD. V takovém případě za vás vysokou pořizovací cenu SSD prakticky zaplatil poskytovatel serveru a vy tak můžete jeho rychlosti využívat jen za cenu pronájmu. Ne každý poskytovatel takové servery nabízí – Master Internet ovšem ano, jak se můžete přesvědčit v našem ceníku dedikovaných serverů.

A jak jste na tom vy? Už jste si do svých serverů pořídili SSD, nebo ještě vyčkáváte? A co byly hlavní faktory, které ovlivnily vaše rozhodnutí? Podělte se s námi o vaše názory a zkušenosti v komentářích.

SSD disky v MasterDC

S rozvojem technologie SSD disků roste i jejich využití. I my v Masteru moderní SSD disky nabízíme v nejrůznějších sestavách serverů – vyzkoušet je můžete například v našich virtuálních serverech (VPS).

Líbil se vám článek? Ano / Ne