Kasa.cz: Clusterové řešení

Od managed serverů ke clusterovému řešení

Internetový obchod Kasa.cz byl v roce 2008 zvolen druhou nejrychleji rostoucí firmou v České republice. V dalším růstu však společnost limitovalo nevhodné serverové řešení. Stávající managed servery proto nahradilo clusterové řešení.

Problém

Nízká dostupnost aplikací, limitující výkon serverů

Internetový obchod Kasa.cz využíval klasických managed serverů. Ty však rychle rostoucí e-shop limitovaly svým výkonem a často docházelo k jejich zahlcení, dostupnost klesla na 80 %. Nižší výpočetní výkon používaného hardware tak prakticky znemožňoval nasazení sofistikovanějších algoritmů zpracování objednávek či tvorby cen, což nutilo provozovatele využívat jen poloautomatizovaný systém. Velký díl práce tak na Kasa.cz probíhal manuálně.

Řešení

Serverový cluster, který ustojí i sezónní špičky

Jedním z hlavních požadavků byl nárůst výkonu, který musí dostačovat jak běžnému vytížení způsobenému řádově desetitisíci unikátních návštěvníků denně, tak především zátěži generované obslužnými skripty či sezónním zátěžovým špičkám. Propojení do clusteru nejenže umožňuje rozložení výkonu, ale také zabraňuje selhání jednoho či více uzlů rozdělením práce mezi ostatní.

Základem clusteru se stal hardwarový load balancer Cisco Systems, který distribuuje zátěž mezi jednotlivé uzly. Ty jsou tvořeny pěti blade servery společnosti HP, osazenými čtyřjádrovými procesory Intel Xeon a 4 GB operační paměti. Databáze je umístěna na samostatném dvouprocesorovém blade serveru a v reálném čase je replikována na shodný záložní stroj. Ve špičkách proto zvládá obsloužit několik milionů komplexních SQL dotazů za hodinu.

Výsledek?

Přechod serverů Kasa.cz ke společnosti Master Internet mohli zaznamenat i sami zákazníci. Více než 70 % objednávek je dnes díky plné automatizaci vyřizováno bez nutnosti lidského zásahu.

Systém automatické cenotvorby zase dokáže pružněji reagovat na změny cen u dodavatelů v jednotlivých zemích a ihned je promítnout do cen v elektronickém obchodu. Při poklesu cen u dodavatelů tak internetový obchod nabídne svým zákazníkům lepší cenu ihned, ne až za několik dní.

Z přechodu na službu managed server od společnosti Master Internet tak profitují všichni - společnost Kasa.cz i její zákazníci.

Správné místo pro vaše data

NAŠE DATACENTRA NALEZNETE V PRAZE I V BRNĚ