Novinky

Zúčastnili jsme se kybernetického cvičení

12. června 2018


Administrátorský tým Masteru se podílel na bezpečnostním kybernetickém cvičení Cyber Europe 2018.

 

Na letišti probíhá běžný každodenní provoz. Najednou se na monitorech automatizovaných odbavovacích kiosků objeví zpráva o selhání systému. Aplikace v chytrých telefonech přestanou fungovat. Zaměstnanci na odbavovacích přepážkách ztratili přístup do počítače. S tímto fiktivním útokem se během cvičení Cyber Europe 2018, které se konalo ve dnech 6. a 7. června, muselo vypořádat více než 900 evropských odborníků na kybernetickou bezpečnost z 30 zemí.

 

V Česku se koordinace ujalo sdružení CZ.NIC a kromě jiných hráčských týmů se ho účastnili i administrátoři MasterDC včetně členů našeho bezpečnostního týmu MASTER.CZ-CSIRT, a to přímo z Brna. Naši kolegové si spolu s dalšími museli poradit s řadou technických úloh, na něž byl kladen důraz, ale součástí bylo i cvičení komunikace a spolupráce mezi týmy.

 

Účelem cvičení, které uspořádala agentura ENISA ve spolupráci s příslušnými orgány a agenturami z celé Evropy, bylo posílit schopnosti těchto orgánů a agentur při odhalování a řešení rozsáhlých hrozeb a zúčastněným umožnit lépe pochopit způsob přeshraničního šíření incidentů. Scénář fiktivního útoku obsahoval incidenty technické i netechnické povahy inspirované reálnými událostmi, které vyžadovaly analýzu sítě a malwaru, forenzní analýzu a použití steganografie. Incidenty byly koncipovány tak, aby se vystupňovaly do podoby krize na všech možných úrovních — organizační, místní, celostátní i evropské.

 

Více informací k dispozici v oficiální tiskové zprávě: https://www.enisa.europa.eu/news/enisa-news/cyber-europe-2018-get-prepared-for-the-next-cyber-crisis

 

Zúčastnili jsme se konference