12. 6. 2018

Administrátorský tým Masteru se podílel na bezpečnostním kybernetickém cvičení Cyber Europe 2018.

Na letišti probíhá běžný každodenní provoz. Najednou se na monitorech automatizovaných odbavovacích kiosků objeví zpráva o selhání systému. Aplikace v chytrých telefonech přestanou fungovat. Zaměstnanci na odbavovacích přepážkách ztratili přístup do počítače. S tímto fiktivním útokem se během cvičení Cyber Europe 2018, které se konalo ve dnech 6. a 7. června, muselo vypořádat více než 900 evropských odborníků na kybernetickou bezpečnost z 30 zemí.

V Česku se koordinace ujalo sdružení CZ.NIC a kromě jiných hráčských týmů se ho účastnili i administrátoři MasterDC včetně členů našeho bezpečnostního týmu MASTER.CZ-CSIRT, a to přímo z Brna. Naši kolegové si spolu s dalšími museli poradit s řadou technických úloh, na něž byl kladen důraz, ale součástí bylo i cvičení komunikace a spolupráce mezi týmy.

Účelem cvičení, které uspořádala agentura ENISA ve spolupráci s příslušnými orgány a agenturami z celé Evropy, bylo posílit schopnosti těchto orgánů a agentur při odhalování a řešení rozsáhlých hrozeb a zúčastněným umožnit lépe pochopit způsob přeshraničního šíření incidentů. Scénář fiktivního útoku obsahoval incidenty technické i netechnické povahy inspirované reálnými událostmi, které vyžadovaly analýzu sítě a malwaru, forenzní analýzu a použití steganografie. Incidenty byly koncipovány tak, aby se vystupňovaly do podoby krize na všech možných úrovních — organizační, místní, celostátní i evropské.

Více informací k dispozici v oficiální tiskové zprávě: https://www.enisa.europa.eu/news/enisa-news/cyber-europe-2018-get-prepared-for-the-next-cyber-crisis

Správné místo pro vaše data

NAŠE DATACENTRA NALEZNETE V PRAZE I V BRNĚ