VMware vSphere – Logo

Technologie

VMware vSphere

Virtualizační platforma pro bezpečný a stabilní cloud

VMware vSphere je virtualizační platforma od společnosti VMware, kterou používáme pro cloud hosting s libovolným operačním systémem.

Vlastnosti VMware vSphere

Migrace za běhu

Díky funkci vMotion je možné migrovat jednotlivé virtuální stroje mezi různými fyzickými servery. Storage vMotion zase dovoluje přesouvat data mezi diskovými poli bez nutnosti jejich vypnutí.

Uživatelská přívětivost

Kvůli pohodlnějšímu ovládání je pro VMware vSphere k dispozici portál vCloud DirectorVMware Cloud DirectorPlatforma Cloud Director umožňuje nasazení, automatizaci a správu virtuálních strojůvíce, který umožňuje snadnou správu cloudu i pro méně pokročilé uživatele. Dostupný je i z webového prohlížeče.

Vysoká dostupnost

Díky funkci Fault Tolerance se zrcadlí obsah jednoho virtuálního stroje na další stroj, který navíc běží na jiném serveru. V případě výpadku jednoho ze serverů je tak zajištěn plynulý běh cloudu.

Data ukládaná externě

Data se u cloudových řešení s VMware vSphere virtualizací neukládají na disky serverů, ale na externí redundantníRedundanceRedundance znamená nadbytek oproti nezbytně nutnému. V IT nejčastěji jako zdvojení HW/datvíce disková pole. Data se tak ukládají odděleně od serverů, což snižuje riziko jejich ztráty.

Přehlednější aktualizace

V administrátorském rozhraní vCenter Server lze jednoduše poznat, jaké aktualizace jsou momentálně dostupné, a co se po jejich instalaci stane. Funkcionalita tak usnadňuje plánování aktualizací.

Správa uživatelských přístupů

K jednotlivým účtům je možné přiřadit různé role a oprávnění. Součástí VMware vSphere je také podrobný log o všech uživatelských aktivitách, který umožňuje dělat důkladné bezpečnostní audity.

VMware vSphere – architektura virtualizace

Architektura VMware vSphere virtualizace

Platforma VMware vSphere se skládá ze dvou základních částí: 

1. Hypervizor ESXi, který provádí plnou virtualizaci fyzických serverů a vytváří z nich jednotlivé virtuální stroje.

2. VMware vCenter spravuje propojené servery v tzv. VMware clusteru a vytváří tak jednotlivá cloudová řešení.

Cloud hosting s garancí dostupnosti 99.99 %

Cloud hosting s garancí dostupnosti 99.99 %

Technologie VMware vSphere zajišťuje vysokou dostupnost cloudových služeb. Díky zrcadlení obsahu jednotlivých virtuálních strojů a inteligentnímu přesunu dat v případě výpadku serveru je možné garantovat dostupnost cloud hostingu až 99.99 %. To znamená, že maximální doba neočekávané nedostupnosti cloudového serveru je necelých 53 minut za rok.

Podporované funkce virtualizačních technologií

  Plná virtualizace Virtualizace na úrovni OS
Platformy KVM, Hyper-V a VMware LXC
Vnořená virtualizace ?Vnořená virtualizace umožňuje virtualizovat VPS a vytvořit uvnitř něj další virtuální stroje.
Kontejnerizace (Docker)
Kernelový modul ?Kernelový modul vyžadují některé pokročilejší aplikace a služby jako například DRBD (Distribuovaný replikovaný úložný systém, který využívá jádro linuxové platformy)
Verze kernelu Vlastní Sdílená
S VMware vSphere pracují administrátoři denně.

Proč je cloud lepší (a dražší) než běžné VPS?

Základem cloudu i VPS jsou virtualizované fyzické servery. V případě cloudu se však využívají pokročilejší technologie. Ty umožňují zrcadlení dat, zajištění chodu v případě výpadku některého ze serveru a ukládání dat na externí diskové pole. Díky tomu je cloud mnohem bezpečnější služba s vysokou garantovanou dostupností, která je vhodná i pro časté škálování.

Chci cloud           Chci VPS