Pražskou pobočku s datacentrem budoval od píky. Teď jí Petr Štěpánek šéfuje

Dohlíží na každodenní provoz, pečuje o zákazníky a stále vymýšlí, co by se dalo zlepšit. Petr Štěpánek je ředitelem Master DC Praha, které sám pomáhal budovat. I po deseti letech ho jeho práce stále baví. Seznamte se s prvním z našich lidí.

Obchodní ředitel pražské pobočky, Petr Štěpánek
MICHAELA RABASOVÁ
  • MICHAELA RABASOVÁ

  • 25. 11. 2015
  • 6 min čtení
Zkopirovat do schránky

MasterDC má dnes sedmdesát zaměstnanců, šest sálů ve dvou lokalitách, několik tisíc zákazníků, dvě cloudové plaformy a v Česku je jedním z největších odběratelů diskových polí Dell. Loni v létě vznikla i nová divize, která se věnuje vývoji mobilních aplikací. Z drobného poskytovatele serverhostingu vyrostl Master v předního hráče na trhu datacentrových služeb. Jaké ale byly úplné začátky? A jak na ně vzpomíná obchodní ředitel pražského datacentra Petr Štěpánek?

V Masteru jsi letos deset let, jak vypadala firma, když jsi do ní nastupoval?

Před deseti lety měl Master jen jeden oválný stůl v Brně a velkou vizi, na které pracoval jednatel, technik, dva programátoři, účetní a obchodník. S trochou nadsázky by se celá firma vešla do jednoho rodinného auta. Já jsem měl tehdy za sebou zkušenost z T-Mobile i Českých radiokomunikací, když mě právě tahle brněnská společnost oslovila, zda bych jim nepomohl rozjet pražskou pobočku.

Zpětně můžu říct, že začátky nebyly vůbec jednoduché. Těžko se prodává konektivita pro regionální internetové providery, když nejste v regionech, těžko se prodává housing, když pro něj nemáte prostory a těžko můžete jednat s partnery, když nemáte ani vlastní kancelář.

V Praze nebylo nic. Byl rok 2005 a internet se psal ještě s velkým I.

Tenhle stav ale určitě nevydržel dlouho, že?

První kancelář jsme si pronajali na Želivského v Stimbuildingu. Hned potom jsme se vrhli na oslovování regionálních providerů z Českých Budějovic, Ústí nad Labem, Plzně a Liberce, kterým jsme poskytli naši konektivitu po pronajatých trasách. Tenkrát se obchodovalo po megabitech a tranzit stál i 10 EUR/Mbps. Dnes jsou ta čísla skoro k nevíře.

Sotva jsme připojili první zákazníky v regionech, začali jsme se rozkoukávat i na poli serverhousingu. Přestěhovali jsme kancelář z místa, kde nebylo možné vybudovat serverovnu, do TTC na Praze 10. Tady nám poskytli první prostor k vybudování policového housingu na towerové servery.

Pamatuji si, jak jsem stavěl první polici a na ni umístil úplně první zákaznický server. Ta místnost, která na něj byla až komicky velká, se za krátkou dobu naplnila desítkami serverů. Než jsme se nadáli, bylo serverů pět set. Přestávalo stíhat chlazení, docházela elektrická energie i kapacita UPS a zákazníků stále přibývalo…

Petr Štěpánek (37) prošel v Masteru snad všemi pozicemi od pomocného technika, skladníka, obchodníka, projektanta, stavbyvedoucího, supportu až po dnešní pozici obchodního ředitele.

Vystudoval VŠ ekonomického zaměření. Pracoval v T-Mobile, rok žil v USA a pomáhal rozjíždět regionální obchod v Radiokomunikacích. Smlouvu s Masterem podepsal 5. 5. 2005 a paradoxně jediný ve firmě je rodilý Pražák. Kromě práce ho baví sport, rád hraje golf, plave, lyžuje. Má rád výzvy a je puntičkář.

Přišel tedy čas na další stěhování?

Přesně tak. A dalším krokem už bylo vybudování vlastního profesionálního datacentra. Nechtěli jsme jít opět do pronájmu části sálu. Našli jsme místo s dobrou dopravní dostupností, místo, kde byla natažená optika z více nezávislých směrů, kterou jsme následně posílili o další nezávislou trasu, místo, kde byl dostatek elektrické energie. Měli jsme možnost využít až 2 megawatty, což bylo nejtěžší sehnat. Několikrát jsem se setkal s poklepáním na čelo, že si pletu jednotky a že takový příkon je dostačující pro celé sídliště. Klimatizační jednotky mohly obsadit celou střechu a prostor pro dieselagregáty, které jsou už tři, se taky našel.

Jak dlouho trval přesun do vlastního?

Zhruba měsíc. Ještě před ním proběhlo slavnostní otevření před novináři a hned poté jsme začali se stěhováním. Celkem jsme museli přemístit více než pět set serverů a umístit zákaznické racky. Zpětně ještě jednou děkuji za loajalitu zákazníků, protože jsme za celé náročné stěhování neztratili ani jednoho. A děkuji i technikům, protože neztratili ani jeden server.

Jak se datacentrum od té doby proměnilo?

Výrazně. Personálně jsme se rozrostli o technika, support a další obchodníky. Přišla fáze šperkování datacentra a sledování nejnovějších trendů. Zefektivnili jsme chlazení pomocí zakrytování studených uliček, dotáhli jsme druhou nezávislou trasu elektrické energie přes další vlastní transformátor a přes nezávislou sadu UPS, rozšířili jsme se prostory další sál.

Technologická vylepšení nám pomohla vyhrát výběrové řízení pro T-Mobile, který tak díky nám rozšířil portfolio služeb o serverhousing, dedikované a managed servery a další. Master již běžel podle ISO 9001 a 27001 a naši zákazníci začali volat po virtualizaci a cloudu. Technici se do stavby cloud platformy vrhli s takovou péčí, že jsme se díky její kvalitě stali jediným preferovaným partnerem společnosti Dell pro cloudová řešení v České republice. Nyní máme platformy už dvě a třetí na cestě. Po VMware cloudu jsme letos spustili OpenStack a velmi brzy budeme moct zákazníkům nabídnout i cloud s vysokou dostupností na platformě Hyper-V.

Zajímá vás více z dění v Master Internet?

Sledujte nás na FacebookuTwitteru nebo LinkedInu. Rádi vás také uvidíme každou první středu v měsíci na naší pravidelné IT Snídani u Mastera v pražském datacentru – pro více informací kontaktujte svého obchodního zástupce.

Deset let jsi věrný stále stejné firmě, dalo by se říct, že je Master tvojí srdeční záležitostí?

Určitě. Moje práce mě baví a myslím si, že není lepší firmy, která umí se servery vše, co je potřeba. Z pozice obchodního ředitele zde mám dokonale krytá záda, velmi zdatnou bandou techniků a adminů. Ti dokáží zrealizovat vše, co jsme na obchodních jednáních schopni vymyslet. Za to jim patří velký dík.

Naše služby navíc stále rozšiřujeme a zlepšujeme. Plánujeme expanzi do zahraničí a i nadále budeme pomáhat naší infrastrukturou IaaS partnerům, kteří na ní provozují další služby. Chystáme budování moderních kanceláří, hned vedle datacentra, a myslíme i na velký konferenční sál, kde s partnery připravujeme edukativní akce.

Co čeká Master v příštím roce, můžeš prozradit některou z chystaných novinek pro rok 2016?

V Praze aktuálně dokončujeme projekt, o kterém si troufám říct, že nemá na českém trhu obdoby. Zákazníci se mají na co těšit. Téhle novinky se už nemohu dočkat, po datacentru ji považuji za své další dítě. Brněnští kolegové zase začnou brzy pracovat na nadstavbě pro naši druhou cloudovou platformu, která infrastrukturní cloud typu IaaS rozšíří o cloud typu PaaS neboli platforma jako služba.

Líbil se vám článek? Ano / Ne